Pewne mocowania,
to bezpieczny dom,
biuro, fabryka.

Dobieramy kołek do typu podłoża (Część 1)

Kategoria:
Mocowania w materiałach pełnych ,
Kołki rozporowe ,
Bezpieczne mocowanie

Przy zmianie aranżacji wnętrza lub drobnym remoncie z pewnością staniemy przed wyzwaniem przymocowania czegoś do ściany. Półka na książki wisząca tuż nad łóżkiem, wieszak na ubrania czy telewizor – każda z tych rzeczy wymaga bezpiecznego montażu. A ten zakończy się sukcesem tylko wtedy, gdy dobierzemy odpowiedni kołek rozporowy.

Przydatne narzędzia:

  • wiertarka z udarem
  • dobrej jakości wiertła
  • odpowiednie do podłoża kołki

Przed montażem:

  • upewnij się, w jakim podłożu mocujesz kołek

 

Najczęściej popełniane błędy:

  • dobór niewłaściwych kołków

Sprawdź produkty użyte w poradniku

Kołek uniwersalny UX

Kotwa sworzniowa FAZ II

Kołek ramowy SXRL

Kołek uniwersalny UX z hakiem

Mocowanie DUOTEC

Kołek uniwersalny DUOPOWER 6 x 50 S

Dobieramy kołek do typu podłoża (Część 1)

Kilka słów o mocowaniu w materiałach pełnych

Ściany wewnętrzne, w tym także działowe wykonuje się z przeróżnych materiałów. Zanim chwycimy za wiertarkę lub śrubokręt, sprawdźmy więc, co kryje się pod warstwą tynku lub gładzi – beton, cegła, a może płyta g-k? Rodzaj ścian przesądza zarówno o wyborze kołka, jak i dopuszczalnym dla konkretnego materiału obciążeniu.

Tym razem skupimy się na podłożach  pełnych, które są w stanie przyjąć na siebie bardzo duże obciążenia. Na takiej ścianie bez trudu zawiesimy szafki kuchenne, duże telewizory, ciężkie umywalki czy inne, masywniejsze elementy wystroju wnętrza.

 

Do najczęściej spotykanych materiałów pełnych zaliczamy beton, cegłę pełną i kamień naturalny.

Beton

Ściana wykonana z betonu charakteryzuje się sporą wytrzymałością. Do mocowania najlepiej użyć w tym wypadku uniwersalnych kołków rozporowych – do wkręcania lub szybkiego montażu. Konieczne będziemy musieli zaopatrzyć się w wiertarkę z udarem o odpowiedniej mocy oraz w dobrej jakości wiertło. To najzwyklejsze z marketu budowlanego raczej sobie nie poradzi. Gdy na ścianie zamierzamy powiesić coś naprawdę ciężkiego, to zamiast kołków możemy wykorzystać specjalne stalowe kotwy.

Cegła pełna

Cegła pełna (zwykła i piaskowo-wapienna) – nie jest już tak wytrzymała jak beton, ale również sprosta zwykłym, domowym obciążeniom do kilkunastu kilogramów. W tym przypadku możemy użyć uniwersalnych kołków rozporowych, które są przeznaczone do każdego rodzaju podłoża. W ścianie z cegły lepiej jednak nie próbować umieszczać kotew, bo ich siła rozprężania może ją po prostu skruszyć.

Kamień naturalny

To zdecydowanie najtwardszy materiał, który wymaga zastosowania specjalnych narzędzi. Wybierając mocowanie do tak trudnego podłoża, warto uważnie przestudiować etykietę produktu, który kupujemy. Powinna znaleźć się na niej stosowana informacja. Jednym z dedykowanych rozwiązań do mocowania w kamieniu naturalnym o zwięzłej strukturze jest np. kołek ramowy typu SXRL.

Do tzw. kołkowania możemy użyć nie tylko zwykłych wkrętów, ale także śrub lub zakończeń wersji z hakiem prostym albo okrągłym – w zależności od naszych potrzeb. Możliwości jest naprawdę dużo. Rozmiar i długość każdego kołka powinna być jednak adekwatna do obciążenia. Generalnie im większy ciężar będzie „dźwigać” nasza ściana, tym grubsze i dłuższe powinny być kołki, które kupujemy.

 

O mocowaniach w materiałach pustych piszemy tutaj: Jak mocować w przestrzeniach pustych.

Zobacz też