Kategoria:
Mocowania uniwersalne,
Bezpieczny montaż ,
DIY
Urządzenie funkcjonalnej przestrzeni treningowej w domu to udogodnienie, na które decyduje się coraz więcej aktywnych fizycznie osób. Prywatność czy oszczędność czasu na dojazdach do osiedlowych klubów fitness to szansa, aby trenować regularnie i z przyjemnością. O czym warto pamiętać, aby uniknąć niepotrzebnych usterek sprzętu lub mieszkania?
Pompki, podskoki czy przysiady – to niektóre z ćwiczeń, które możemy wykonywać w domowym zaciszu. Trenując z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała potrzebujemy odrobiny wolnego miejsca, maty do ćwiczeń oraz opcjonalnych drobnych akcesoriów, jak np. obciążniki na kostki. Co zrobić, jeśli zależy nam na dużo bardziej wymagającym treningu? W takich sytuacjach przydatne będą stosunkowo łatwe w użyciu i samodzielnej instalacji drążki do podciągania czy worki bokserskie. Podwieszany sprzęt, choć raczej kojarzony z tym profesjonalnym i zajmującym wiele miejsca, z powodzeniem możemy wmontować np. we framugę drzwi czy w niezagospodarowanym rogu pokoju. Planując domową siłownię, warto zainspirować się wystrojem klubów fitness. Na salach treningowych nie bez powodu znajdziemy lustra, często sięgające od sufitu aż po ziemię. Dzięki nim jesteśmy w stanie kontrolować ruchy naszego ciała podczas każdych, nawet najbardziej wymagających ćwiczeń. W warunkach domowych i na indywidualny użytek sprawdzą się już nawet najmniejsze powierzchnie, które choć nie ważą dużo, potrzebują równie bezpiecznych mocowań. Warto zaopatrzyć się w kołki nylonowe, jak np. UX czy SX, których konstrukcja pozwala na dopasowanie zarówno do pełnych, jak i pustych podłoży budowlanych.
Stabilnie zamocowany sprzęt sportowy, szczególnie ten większych gabarytów, jest gwarancją przeprowadzenia skutecznego, a przy tym bezpiecznego i bezkontuzyjnego treningu. Na pierwszy rzut oka jego montaż może wydawać się skomplikowany, ale worki bokserskie czy drążki do podciągania jesteśmy w stanie zamocować z wykorzystaniem łatwo dostępnych akcesoriów instalacyjnych. Dobierając rodzaj mocowania powinnyśmy wziąć pod uwagę m.in.:
Po zebraniu tych informacji możemy przystąpić do poszukiwania odpowiednich kołków, a także planowania pracy. Na tym etapie istotne jest, aby nie podejmować prób montażu w niepewnych materiałach, jak np. sufity podwieszane czy ściany z pustymi przestrzeniami – płyty gipsowo-kartonowe, choć są estetycznym i popularnym wariantem, mogą nie sprostać poddawaniu tak dynamicznym obciążeniom. Gdy pracujemy z podłożami pełnymi postawmy na najskuteczniejsze rozwiązania do tego typu prac montażowych – wytrzymałą kotwę FAZ II czy zaprawę iniekcyjną FIS VL. Kotwa sworzniowa to pionierskie rozwiązanie fischer, które dzięki wykonaniu płytszego otworu, pozwala na uzyskanie krótszego czasu montażu. W przypadku pracy z kotwami chemicznymi kluczowe jest, aby bardzo dokładnie oczyścić otwór i przestrzegać czasu utwardzania czy temperatury aplikacji. Warto zastanowić się nad zakupem dodatkowych, ale znacznie ułatwiających pracę akcesoriów, jak np. wyciskacze do kartuszy, pistoletów, łączników, szczotek czy wyciorów. Równie istotne, co dobór mocowań, jest prawidłowe rozmieszczenie sprzętu – zwróćmy uwagę na to, by nie był zamocowany zbyt blisko ściany, a także nie ograniczał naszych ruchów, gdy będzie umiejscowiony zbyt blisko innych elementów wyposażenia wnętrza.
Nasze mieszkania spełniają wiele zadań – w nich odpoczywamy, gotujemy czy pracujemy. Dodając do tego domowe treningi, jego rozplanowanie wymaga od nas zastanowienia się, w jaki sposób jeszcze efektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń. Ćwiczenia funkcjonalne, stretching czy inne formy wysiłku fizycznego nie wiążą się jedynie z użyciu cięższych sprzętów. Przydatne mogą okazać się dodatkowe akcesoria, jak np. wygodne maty, rollery dla rozluźnienia spiętych mięśni czy kilkukilogramowe hantelki. które choć nie zajmują wiele miejsca, dla bezpieczeństwa powinny być przechowywane w wyznaczonych ku temu miejscach. W asortymencie sklepów z wyposażeniem sportowym znajdziemy kompaktowe skrzynki, zaprojektowane tak, aby zajmować jak najmniej miejsca czy estetycznie wykonane pokrowce, które pozwolą uporządkować sprzęt, gdy chcemy trzymać go np. w szafach.
Oszczędność czasu, pieniędzy, jakie przeznaczamy na zakup okresowych abonamentów czy też wygoda, jaką oferuje nam domowa siłownia, to argumenty, które sprawiają, że częściej zamiast karnetów w ogólnodostępnych sieciach fitness stawiamy na zakup sprzętu i urządzanie domowej siłowni na własną rękę. Warto poświęcić chwilę nie tylko na skompletowanie jej wyposażenia, ale i zwrócenia uwagi na to, jakie mocowania będą dbały o nasze codzienne bezpieczeństwo oraz to, by była funkcjonalnie zaprojektowana.