Kategoria:
Kołki rozporowe ,
Bezpieczny montaż
Wykonując mocowanie, na pewno nie uciekniemy od wiercenia. Zanim jednak chwycimy za wiertarkę, zapoznajmy się z rodzajami montażu. Zarówno jedno, jak i drugie wpływa na jakość mocowania. Zobacz, co warto wiedzieć.
Wyróżniamy 4 rodzaje wiercenia. Wybór każdego z nich zależy od konkretnego podłoża, ale i zaleceń montażowych dla danego rodzaju mocowania.
1. Wiercenie obrotowe
Czyli wiercenie poprzez obrót bez udziału uderzeń. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku wiercenia w pustakach i podłożu o małej wytrzymałości, gdzie nie powoduje powiększania otworu ani pękania kolejnych przegród.
2. Wiercenie udarowe
Wiercenie poprzez obrót i częste uderzenia wiertarki. Zalecane w przypadku materiałów budowlanych pełnych o dużej wytrzymałości i zbitej strukturze jak np. beton.
3. Wiercenie młotkowe
Charakteryzuje się niewielką liczbą uderzeń, jednakże o dużej sile; odpowiednim urządzeniem do wykonania tego wiercenia jest elektropneumatyczna wiertarka udarowa. Możemy je przeprowadzać tylko w materiałach o gęstej strukturze jak np. kamień naturalny.
4. Wiercenie wiertłem diamentowym lub rurowym
Stosowane głównie przy wykonywaniu otworów o dużej średnicy lub w przypadku mocnego zbrojenia w betonie, żelbecie lub kamieniu.
*Wskazówka przy wierceniu bez udaru
Jeśli podostrzymy wiertło widiowe podobnie do wiertła stalowego, to wiercenie będzie o wiele szybsze.
Podczas montażu dybli w wywierconym otworze powinno się pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości, wywierceniu odpowiednio głębokiego otworu, a następnie starannym oczyszczeniu go. Dlaczego jest to tak ważne?
1. Odstępy od krawędzi i od osi, grubość elementów
W celu uniknięcia odpryskiwania podłoża, tworzenia się rys oraz po to, aby dyble mogły przenosić obciążenie, należy przestrzegać przepisów określających odstępy od krawędzi i osi oraz wymaganą szerokość i grubość elementów budowlanych. W przypadku dybli z tworzyw sztucznych należy zwykle stosować odstęp od krawędzi 2 x hv (hv=głębokość zakotwienia) i odstęp od osi 4 x hv 1 x hef.
2. Głębokość otworów
Pomijajac nieliczne wyjątki, głębokość otworu musi być większa niż głębokość zakotwienia. W ten sposób zapewnione jest miejsce dla pyłu ewentualnie pozostałego po wierceniu lub wystającego z dybla wkrętu i zagwarantowana pewność funkcjonowania.
3. Oczyszczenie nawierconego otworu
W czasie wiercenia lub tuż po nim należy usunąć pył z otworu. Nieoczyszczenie otworu zmniejsza jakość mocowania. Pył zalegający w otworze daje podobny efekt jak żwir na jezdni.