Kategoria:
DIY,
Materiały budowlane
Silikony wypełniają szczeliny i łączą przeróżne materiały, dlatego są jednymi z najczęściej stosowanych produktów chemii budowlanej. Aby własciwie wybrać rodzaj silikonu, warto poznać ich poszczególne rodzaje.
Znajdują szerokie zastosowanie w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, ponieważ posiadają właściwości grzybobójcze. Wypełniają szczeliny narażone na działanie wody, są wykorzystywane przy spoinowaniu armatury, styków między umywalką a ścianą, ale też w typowych łączeniach kuchennych (np. przy wypełnianiu krawędzi przy zlewozmywakach). Wybierając silikon sanitarny, warto zwrócić uwagę na zawartość kwasu octowego. Silikony bez tego składnika - zwane silikonami sanitarnymi neutralnymi - będą mniej odporne na działanie wilgoci i pleśni. Ta grupa nadaje się raczej do spoinowania fug sanitarnych łazienkowych. Zanim sięgniemy po dany preparat, upewnijmy się co do jego składu i zastosowania zalecanego przez producenta. Rozgladajć się po półkach sklepowych, koniecznie sprawdźmy też zawartość tzw. fungicydów, czyli substancji grzybobójczych, które pozwalają na stosowanie preparatów w środowisku wilgotnym, narażonym na powstawanie pleśni. Silikony sanitarne kwaśne uszczelnią też szpary przy listwach okiennych, witrynach i luksferach, czyli szklanych pustakach.
Silikony uniwersalne nadają się zarówno do stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Sprawdzają się w łączeniu wielu podłoży – od betonu po szkło i wybrane metale. Uszczelnimy nimi:
Silikony uniwersalne są dobrym wyborem w przypadku większości prac ogólnobudowlanych. Za ich pomocą naprawimy miejsca pęknięć, rys, przerw dylatacyjnych czy innych łączeń w domu. Dzięki temu, że w sa elastyczne po wypełnieniu, mogą kompensować ewentualne ruchy i przemieszczenia elementów budowlanych (np. ścian działowych) bez powstawania pęknięć i szczelin.
Jak sama nazwa wskazuje, silikony szklarskie mogą z powodzeniem być używane do szkła, szyb (np. w pomieszczeniach gospodarczych), luster i innych gładkich powierzchni. Zaletą tej grupy uszczelniaczy jest bardzo wysoką przyczepność nawet dla wymagających i śliskich podłoży. W stolarce okiennej silikony szklarskie przydają się zwłaszcza przy spajaniu szklanych elementów, ale można je również wykorzystywać przy łączeniu elementów dekoracyjnych i pracach DIY.
Tego rodzaju silikony to specjalistyczne produkty odporne na działanie wysokich temperatur - nawet do +300 °C. Dzięki temu można nimi bezpiecznie wypełniać szczeliny przy instalacjach grzewczych, silnikach, płytach i innym sprzęcie kuchennym, piecach, kominach, a także przy rurach i kanałach narażonych na działanie wysokich temperatur. Ze względu na tę odporność uszczelnienia silikonami wysokotemperaturowymi są bardzo często wykonywane w przemyśle przy montażu kotłów grzewczych i pieców przemysłowych.
Za ich pomocą wypełnimy pęknięcia w ścianach i elewacjach, szczeliny przy cokołach, wokół ościeży okien i drzwi czy listew. Sprawdzą się w większości połączeń stolarskich, ale i przy mocowaniu luster w domu. Posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Są bezzapachowe i obojętne dla większości materiałów, dlatego można je bezpiecznie stosować przy większości prac budowlanych i remontowych. Do utwardzenia uszczelniaczy dochodzi wskutek reakcji z wilgocią w powietrzu, co skutkuje nieco dłuższym czasem wiązania. Średni czas powstawania naskórka to 10-15 minut.
Tworzą trwałe spoiny odporne na działanie czynników zewnętrznych. Uszczelniacze te dedykuje się naturalnym kamieniom jak marmur, granit, porfir, kwarcyt lub piaskowiec. Specjalna formuła tych mas nie odbarwia kamienia, dlatego można je wykorzystać m.in. przy montażu kuchennych zlewozmywaków do marmurowych blatów, wykańczaniu schodów na zewnątrz czy innych elementów dekoracyjnych z kamienia. Specjalna formuła tych silikonów typu premium zapobiega zabrudzeniom krawędzi i nadaje trwały, czysty wygląd, co jest szczególnie ważne, a zarazem widoczne na gładkim marmurze lub innym kamieniu naturalnym. Uszczelniacze z tej grupy nie posiadają intensywnego zapachu, dzięki czemu prace w pomieszczeniach zamkniętych nie są uciążliwe.
Silikony dekarskie stanowią nieodłączny element do robót dekarskich. Są odporne na działanie wody, światła słonecznego i innych czynników atmosferycznych. Służą m.in. do spoinowania rynien, uszczelniania membran, papy, otworów dachowych, obróbek blacharskich i prowadzenia standardowych prac wykończeniowych na dachu. Silikony dekarskie są odporne na korozję i charakteryzują się dobrą przyczepnością do wielu materiałów, w tym papy bitumicznej, cegły, drewna, betonu. Samodzielnie możemy użyć ich np. do uszczelnienia dachu altanki lub małego domku czy wiaty na działce.