Pewne mocowania,
to bezpieczny dom,
biuro, fabryka.

Kołek do wszystkich płyt budowlanych

Kategoria:
Mocowania w pustych przestrzeniach ,
Bezpieczne mocowanie

Prezentujemy nowy kołek uchylny Duotec, za pomocą którego można bezpiecznie mocować w płytach g-k, OSB, wiórowych czy pilśniowych. Nie martwiąc się o uszkodzenie podłoża, sprawnie zamontujemy szafki kuchenne, lustra, półki, regały, obrazy, szafy w zabudowie czy oświetlenie.

Sprawdź produkty użyte w poradniku

Mocowanie DUOTEC

Mocowanie DUOTEC S

Mocowanie DUOTEC S PH

Kołek do wszystkich płyt budowlanych

Wiele rodzajów płyt - jedno mocowanie

Płyty drewnopochodne i g-k są coraz popularniejsze w nowoczesnym budownictwie. Za ich pomocą wykonuje się ścianki działowe, zabudowę poddasza czy sufity podwieszane. Częstą obawą przy próbie montażu cięższych przedmiotów w tym podłożu jest jego wytrzymałość. Płyty budowlane są kruche i podatne na uszkodzenia, co przekłada się na ich nośność. fischer znalazł jednak rozwiązanie, które daje możliwości wieszania na ściankach chociażby z gips-kartonu np. ciężkich szafek czy telewizorów. Nowy kołek uchylny DUOTEC posiada charakterystyczny elementy uchylny, dzięki czemu łatwo osadza się w otworze i pozwala osiągnąć wyższą nośność bez ryzyka uszkodzenia płyty. Jak to możliwe? Duotec nie wcina się w płytę, a tym samym nie osłabia podłoża. Do zakotwienia dochodzi tuż za nią, w w pustej przestrzeni. Element uchylny automatycznie rozkłada się za płytą i zapiera z dużą siłą. Dzięki takiej zasadzie działania bez trudu osiągnie wyższe nośności dla płyt g-k, MDF czy OSB.

Jak działa DUOTEC?

Duotec, podobnie jak kołek uniwersalny DuoPower, składa się z dwóch komponentów, które ze sobą współpracują. I w tym wypadku mamy więc do czynienia z podobną zasadą działania - mocowanie rozchyla się, blokuje albo rozpiera. Czerwony, twardy materiał elementu uchylnego równomiernie przekazuje naprężenia na całą powierzchnię styku z płytą. Z kolei szary miękki komponent dodatkowo zwiększa nośność, przyczepiając się do powierzchni i zapobiegając osłabieniu płyt. Zaletą mocowania – podobnie jak w przypadku kołków uniwersalnych – jest to, że podczas natrafienia na pełne podłoże nie jest potrzebne stosowanie dodatkowego mocowania. DUOTEC w betonie lub drewnie będzie funkcjonować jak zwykły kołek rozporowy. Kołek ze względu na krótki element uchylny (raptem 39 mm) bardzo dobrze sprawdza się w wąskich przestrzeniach, wypełnionych wełną mineralną lub innym rodzajem docieplenia. Wygodny montaż mimo ograniczonej ilości miejsca w otworze jest możliwy dzięki konstrukcji kołka.

 

>>>Zobacz recenzję produktu na kanale GipsKartonITD

Montaż krok po kroku

fischer DUOTEC jest wygodny w montażu, także dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z mocowaniami. Jednym z udogodnień jest przesuwna tulejka z kołnierzem, która pomaga nie tylko przy samym osadzaniu kołka, ale też przy korekcie jego położenia w otworze. Sporym ułatwieniem jest specjalny ząbkowany pasek, z którym całość mocowania jest połączona. W trakcie montażu wystarczy obrócić element uchylny w kierunku równoległym do paska i wsunąć go do otworu zgodnie ze strzałką. Przesuwająca się po pasku tulejka ściśle przylega do ścianek otworu. Sam pasek pomoże nam w ostatecznym ustawieniu mocowania, a następnie sprawnie oderwie się od kołka bez konieczności użycia innych narzędzii. Warto wiedzieć, że pasek Duotec może służyć jako narzędzie do sprawdzania pustej przestrzeni wokół otworu za płytą. Wprowadzając go do otworu przed kołkiem, łatwo dowiemy się, czy za płytą nie ma elementów podkonstrukcji, okablowań czy rur, które mogą przeszkodzić nam w mocowaniu.

Kołek posiada średnicę 10 mm, dlatego do montażu wystarczą standardowe wiertła.

 

>>> Poznaj ofertę fischer: wiertła

Zobacz też