Kategoria:
Mocowania w pustych przestrzeniach ,
DIY,
Mocowania w izolacji
Większość budynków ociepla się styropianem. Jeśli chcemy zamocować lampę czy skrzynkę pocztową na zewnątrz domu, wybierzmy specjalistyczne kołki. Dzięki mocowaniom typu FID unikniemy mostków termicznych i nieestetycznych uszkodzeń na elewacji.
Mocując w styropianie, należy mieć na uwadze właściwości tego trudnego podłoża. Styropian jest kruchy i każda niewłaściwa ingerencja może negatywnie wpłynąć zarówno na estetykę elewacji, jak i energooszczędność budynku. W uszkodzonych miejscach tworzą się punktowe mostki termiczne, doskonale widoczne na kamerze termowizyjnej. Aby uniknąć takich problemów, warto użyć specjalistycznych mocowań, które są dedykowane zakotwieniom w izolacji. Charakterystyczne kołki "ślimaki" pozwolą zamocować na elewacji wybrane elementy o wadze do kilkunastu kilogramów. Mocowanie FID zapewni maksimum bezpieczeństwa i łatwość montażu, który możemy wykonać samodzielnie.
Montaż kołków do styropianu nie sprawia większych problemów. W miejscu mocowania wystarczy poprzez tynk wbić czubek spiralnego gwintu kołka, a następnie - kluczem imbusowym lub za pomocą wkrętaka - dokręcić kołek do podłoża tak, aby zrównał się on z powierzchnią zewnętrznej ściany. Istniejąca cienka warstwa tynku dodatkowo ustabilizuje położenie kołka bez tworzenia się pęknięć w delikatnej strukturze styropianu. Kiedy kołek jest już osadzony w izolacji, wkręcamy odpowiedni wkręt, mocując wybrany element. Kołki FID-50 i FID-90 (w zaleźności od modelu) są w stanie przyjąć na siebie obciążenie rzędu 5-14 kg na jeden punkt mocowania.
Mocowanie FID sprawdzi się przy większości zwykłych montaży na fasadzie domu. Za ich pomocą zamontujemy m.in.:
Jeśli chcemy na fasadzie zamocować cięższe przedmioty (anteny satelitarne, markizy, bębny na węże ogrodowe itp.), sięgnijmy po profesjonalne systemy łączników do mocowań w izolacji bez mostków termicznych. Piszemy o nich TU.