Kategoria:
Kołki rozporowe ,
Materiały budowlane
Dobra izolacyjność termiczna i łatwa obróbka sprawiają, że beton komórkowy jest jednym z najczęściej spotykanych materiałów budowlanych. Jednak ściany z gazobetonu okazują się problematyczne w mocowaniu. Podpowiadamy, które kołki sprostają temu wyzwaniu.
Szukając odpowiedniego kołka do mocowania w gazobetonie, możemy sięgnąć po kołki uniwersalne lub specjalistyczne, przeznaczone wyłącznie do tego podłoża (np. turbokołki fischer). Mocowania te łatwo wkręcają się w miękki gazobeton, ale ich nośność jest ograniczona. W przypadku bardzo ciężkich przedmiotów lepiej posłużyć się kołkami ramowymi. Odpowiedzią projektantów fischer na wyzwania, jakie stawia przed montażystami ściana wykonana z gazobetonu jest konstrukcja kołka ramowego SXRL.
Jego długa strefa rozporowa eliminuje problemy związane z nowoczesnymi materiałami o dobrej izolacyjności - poza gazobetonem będą to też pustaki ceramiczne. Powierzchnia w kształcie klina i zoptymalizowane elementy rozporowe równomiernie rozprowadzają siły mocujące w otworze. Kołek posiada innowacyjnie zaprojektowaną nylonową tulejkę o dwóch strefach rozporowych, których funkcjonowanie zmienia się w zależności od podłoża. Takie rozwiązanie pozwala na równomierne przekazywanie naprężeń podczas rozpierania, a co za tym idzie, zapobiega uszkodzeniom ścianek podłoża. W przypadku, gdy kołek ma zostać głębiej osadzony, wydłużone żebra zapobiegają jego obracaniu się w otworze, zapewniając jeszcze większe bezpieczeństwo mocowania.
Dzięki takiej konstrukcji SXRL nie ma sobie równych w tym trudnym podłożu.
Dwie strefy rozporowe pozwalają na równomierne przekazywanie naprężeń w gazobetonie i materiałach pełnych. Dzięki temu zakotwienie jest pewne i stabilne. Wytrzymałość kołka w gazobetonie potwierdziły testy wytrzymałościowe. Podczas nich SXRL uległ wyrwaniu z podłoża w betonie po przyłożeniu siły 2 ton, a w gazobetonie 400 kg. Dzięki długości użytkowej do maks. 220 mm, można bez problemu dobrać odpowiedni rozmiar do najczęściej poszukiwanych rozwiązań dla mocowanych materiałów w tym dla mocowania w ścianach grubo ocieplonych wełną lub styropianem. W przypadku gazobetonu głębokość zakotwienia może wynosić od 70-90 mm, a dopuszczalne obciążenie dla jednego mocowania to 1,43 kN (około 150 kg).
SXRL sprawdzi się zarówno w trakcie prac wykonawczych na budowie, jak i podczas domowych remontów czy montażu różnych elementów wyposażenia mieszkania. Kołek ramowy SXRL sprawdzi się zwłaszcza przy:
Przykładowe zastosowanie kołka SXRL:
*SXRL zdobył nagrodę TopBuilder 2016 dla najbardziej wszechstronnego kołka ramowego. Więcej o tym przeczytasz TUTAJ.