Kategoria:
DIY,
Wkręty do drewna,
Bezpieczne mocowanie ,
Bezpieczny montaż
Zadbany taras to duma każdego właściciela domu. Dużą popularnością cieszą się drewniane, wtopione w ogród konstrukcje. W lecie i wiosną spędzamy na tarasie szczególnie dużo czasu i drewno jest mocno eksploatowane. Jak zadbać o taras, szczególnie przed zimą?
Jednym z popularniejszych sposobów na zabezpieczenie drewna jest jego olejowanie. Olej wchłania się głęboko do środka deski i zabezpiecza materiał nie tworząc nieprzepuszczalnej powłoki na powierzchni. Nanieś go na oczyszczone, suche deski pędzlem, a nadmiar rozetrzyj w ciągu godziny. Po odczekaniu podanego na opakowaniu czasu zabieg możesz powtórzyć.
Tak przygotowany taras bez problemu przetrwa zimę. Oprócz tego, wiosną nie będzie potrzeby ponownej renowacji drewna.
Drewniane tarasy w Polsce, niezależnie od konstrukcji, są nierzadko narażone na dziania skrajnych temperatur i, ogólnie rzecz biorąc, trudne warunki klimatyczne. Ilość wahań słupka rtęci pomiędzy plusem a minusem jest u nas jedną z największych w Europie. Nie dziwi więc, że taras to jeden z najczęściej remontowanych elementów w domach w naszym kraju.
Żywotność drewnianego tarasu w większości zależy od gatunku materiału, z jakiego został zbudowany. Krajowe, popularne gatunki drewna używanego do budowy tarasów, czyli świerk i sosna wytrzymają od kilku do kilkunastu lat, jeśli są eksploatowane na zewnątrz. Nie zmieni tego nawet systematyczna konserwacja. Te odporniejsze, czyli np. modrzew lub buk, w dobrych warunkach posłużą nam do kilkudziesięciu lat. Najtrwalsze konstrukcje tarasowe powstają z dębu, grabu czy jesionu.
Na początku pracy przy renowacji powierzchni dokładnie obejrzyj cały taras. Zlokalizujesz w ten sposób wszelkie uszkodzenia oraz ocenisz jakich nakładów pracy będzie wymagała cała renowacja, oraz jakich narzędzi i materiałów będziesz potrzebował. Jednak niezależnie od wyników przeglądu tarasu musisz go dokładnie wyczyścić.
Do mycia tarasu użyj szczotki do szorowania i wody. Jeżeli stan i rodzaj drewna na to pozwalają - możesz użyć też myjki wysokociśnieniowej i (w przypadku poważnych zabrudzeń) specjalnego preparatu do mycia drewnianych tarasów. Ważne, by nie uszkodzić drewna i uzyskać powierzchnię bez plam. Przed kolejnymi działaniami poczekaj, aż podłoże wyschnie - może to zająć nawet 48h.
Jeśli któraś z desek jest złamana, pęknięta lub ma uszczerbek - dla bezpieczeństwa powinno się wymienić ją w całości. Naruszona struktura drewna powoduje znaczne obniżenie wytrzymałości danego elementu tarasu - dlatego rozwarstwienie, spaczenie lub nadmierne spękanie również eliminuje daną deskę.
Trzeba również sprawdzić, czy drewno nie zaczęło się „rozkładać” przez zarażenie grzybem. Sprawdzisz to testując twardość drewna - jeśli po puknięciu młotkiem wydaje głuchy i stłumiony dźwięk, najprawdopodobniej nie jest już zdrowe.
Kolejnym ważnym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę jest stan mocowań. Nie mogą być nadmiernie skorodowane i powinny dobrze trzymać się w drewnie. Tylko to zapewni bezpieczne użytkowanie tarasu.
Kiedy usuniesz już uszkodzone elementy, wymień je na nowe. Do montażu, zależnie od technologii, w której został zbudowany taras możesz użyć:
Jeśli powierzchnia jest już „połatana”, możesz przejść do szlifowania. To ważne by ten etap wykonać po ewentualnej wymianie brakujących lub uszkodzonych desek. Po pierwsze powinieneś usunąć z powierzchni tarasu ślady starych, startych czy łuszczących się powłok - resztek lakieru, farby, oleju. Prace najszybciej wykonasz za pomocą szlifierki elektrycznej, np. z okrągłą podstawą. Rozpocznij od papieru ściernego o grubszym uziarnieniu (granulacja około 40), którym usuniesz stare warstwy. Do ostatecznego szlifu użyj papieru o ziarnistości 60-80. Pamiętaj by dokładnie oczyścić z pyłu deski.