Kategoria:
Mocowania chemiczne ,
Kotwy do dużych obciążeń,
Kotwy wklejane
W poprzednim odcinku zdradziliśmy tajniki zastosowania kotew chemicznych. Nadeszła zatem pora, by bliżej przyjrzeć się ampułkom żywicznym i przy okazji rozprawić się z popularnymi mitami dotyczącymi ich użycia. Ile zalet ma więc to innowacyjne mocowanie?
Ampułka RM II jest zbudowana z hartowanego szkła, piasku kwarcowego i utwardzacza. Wszystkie te składniki po rozbiciu mieszają się, tworząc silnie związaną masę.
Wśród wykonawców często można spotkać się z tezą, że to właśnie szklana budowa jest największą wadą tego typu mocowań - ampułka upuszczona z dużej wysokości może bowiem się rozbić.
Obalamy ten mit: ampułka fischer może ulec zniszczeniu tylko wtedy, gdy spadnie rozpakowana z bardzo dużej wysokości. Upuszczona w opakowaniu z kilku metrów - wyjdzie z opresji bez szwanku.
Szkło pozwala na szybki i bezpieczny montaż bez potrzeby czyszczenia otworu.
... by mocowanie było nie do ruszenia.
Krótki czas utwardzania i możliwość użycia produktu w różnych warunkach atmsferycznych to zdaniem naszych praktyków z "Akademii fischer" najważniejsze zalety RM II. Ampułką można posługiwać się w zakresie temperatur od -15 do +40 stopni Celsjusza.
Zarówno w betonie zarysowanym, jak i niezarysowanym produkt tworzy stabilne mocowanie, szybko wiąże i nie wymaga czyszczenia otworu, dzięki czemu prace szybciej posuwają się naprzód.
W mokrym betonie wystarczy jedynie usunąć wodę z otworu, by móc poprawnie wykonać mocowanie.
Zobaczcie, jak wygląda użycie ampułki RM II w praktyce: