Kategoria:
Montaż
Około 8000 kotew typu zykon FZP (fischer ACT) zostało wykorzystanych podczas renowacji ważnego pomnika wojennego w Honolulu. Firma BWM Dübel- und Montage-technik GmbH z Leinfelden-Echterdingen w Niemczech, była odpowiedzialna za podkonstrukcję. Jak poradzono sobie z wyzwaniem?
Pomnik ofiar poległych w czasie II wojny światowej jest ważnym miejscem w Honolulu. Departament Administracji Cmentarzy Stanów Zjednoczonych, sprawujący opiekę nad obiektem, podjął decyzję o remoncie pomnika, z uwagi na jego zły stan techniczny. Za planowanie renowacji odpowiedzialny był Korpus Inżynierów Armii USA. W prace projektowo-konstrukcyjne zaangażowano również inżynierów z Grupy fischer. Zadaniem jakie postawiono przed wykonawcą, było zastąpienie płyt z kamienia naturalnego z wygrawerowanymi nazwiskami poległych, na powierzchni 1200 metrów kwadratowych. Około 8000 kotew fischer FISCH w wariancie 13x30 M8/SO/13 AL zostało zastosowanych razem z aluminiową konstrukcją nośną BWM ATK 103 P, aby bezpiecznie i pewnie zamocować płyty o szerokości 60 centymetrów i wysokości 90 centymetrów w betonie ściany.
Nazwiska amerykańskich żołnierzy, którzy polegli podczas II wojny światowej, są wyryte w kamiennych płytach, Kotwy podciśnieniowe fischer FZP II i podbudowy BWM bezpiecznie przytwierdzają płyty do betonu, dzięki czemu są niewidoczne z zewnątrz:
Kotwa FYZ-ZYKON FZP II zdobyła przewagę przy realizacji tego projektu dzięki innowacyjnej technologii. fischer Zykon FZP II, osadza się w tzw. otworze z podcięciem a po osadzeniu nie powoduje naprężenia w płycie. Taka technologia pozwala na kilkukrotne zwiększenie nośności w porównaniu z konwencjonalnymi mocowaniami. Kotwa jest niewidoczna z zewnątrz dzięki technologii podcinania, tak że nie można zobaczyć punktów mocowania na kamieniu naturalnym lub na nazwiskach poległych. Grawerowane kamienne tablice mają zatem gwarancję żywotności przez wiele kolejnych lat. Specjalnie na potrzeby tego projektu BWM wyprodukował 150-mm linearne agrafy, które spięły w całość aluminiową konstrukcje nośną i zastosował wraz z aluminiową konstrukcją nośną ATK 103 P. Całość uzupełniona kotwami fischer Zykon, gwarantuje pewne mocowanie płyty z kamienia naturalnego do betonu, dzięki czemu osprzęt jest niewidoczny z zewnątrz. Systemy BWM ATK 103 umożliwiają ekonomiczną kombinację różnych grubości materiału dzięki opatentowanej optymalizacji momentu zginającego w płytach fasadowych. Specjalistyczne połączenie kotew podciętych fischer FZP i podbudów BWM stanowiło idealne rozwiązanie dla projektu.
Kotwa podciśnieniowa fischer FZP II: